<-zpět na úvod
MoJe SLuŽby + PoRtFoLiO
GaLeRiE, ArCHiV a PoDoBnÉ

VOLNÁ TVORBAkresby, malby, objekty atd. Ty jsou odrazem toho, co mám ráda a co mě fascinuje. Tím je například DUCH MÍSTA. Ráda se do zajímavých míst vydávám a vnímám jejich ducha, pátrám po jejich historii atd. Takovými místy je pro mě například Ostravsko nebo severní Čechy. Jejich poetika dýchá směsicí průmyslu, zašlé „slávy“, města a pohnutých lidských osudů i dějin, syrovosti ale i přírody, která si mnohdy vše divokým způsobem bere zpět. To ale neznamená, že mám ráda jen takto „poznamenaná“ místa. Mám ráda zejména potulování se po zdejších středoevropských krajinách a je fajn, když se u toho dá spát venku nebo na nějaké hodně „lidové“ turistické ubytovně. Mám taky ráda vlaky a prostředí železnic a nádraží, tramvaje a jejich trati a konečné, pouliční lampy, syrovost různých kotelen, výměníků a paneláků, samoobsluh a středisek občanské vybavenosti ze 60.-80.let 20. století. A taky jsou mi sympatická rozličná zvířata, třeba kozy, holubi, zajíci, mufloni a mnozí další.

HOTOVÉ VÝROBKYoblečení, tašky a brašny, doplňky, zápisníky aj. odrážejí podobná témata. Některé můžete objednat přímo v e-shopu.

TVORBA NA ZAKÁZKU – dle Vašich představ a témat, nebo dle mých témat, pokud již daný výrobek není v e-shopu. Šila a malovala jsem například trika s vlastním námětem zákazníka (zpracovala jsem nejprve návrh na zadané téma), navrhla a vymalovala jsem dle tématu zákazníka či svého nápadu stěny penzionu či dětských pokojů, školní jídelny na ZŠ, dveří, stěn v prodejně aj. Vytvářela jsem také ilustrace k textům. Ušila jsem různé sukně a šaty aj. Máte-li zájem, kontaktujte mě.

DOUČOVÁNÍ – v Ostravě či okolí doučím či pomohu s učením žákům základní školy, ať už 2. či 1. stupně. Mám 4 roky praxe ve výuce přímo na ZŠ včetně třídnictví. Moje aprobace je český jazyk a výtvarná výchova, ale vyučovala jsem i občanskou výchovu, dějepis, angličtinu, informatiku aj. V rámci individuálního doučování jsem pomáhala i s matematikou či fyzikou (na úrovni 2. Stupně ZŠ). Cenu po domluvě přizpůsobuji situaci rodiny. Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jsem doučovala i zdarma. Pokud jako rodič pracujete za minimální mzdu a dostáváte tedy v průměru 58 Kč za hodinu, budu i já po Vás chtít tuto výši, byť se běžně za hodinu doučování platí 100 Kč a více.

Průvodce Ostravou –zvu Vás na netradiční prožitkovou a zážitkovou prohlídku Ostravy, kde budete moci pocítit nezaměnitelnou atmosféru místa a užít si jeho ducha. Ostrava nejsou jen Vítkovické vysoké pece, ale spousta dalších míst, na nichž se duchu místa daleko lépe dýchá a kde není tolik vytlačován agresivní programovanou turistikou a nucenou zábavností. Zvu Vás na procházku či cyklo projížďku kolem zanikajících i fungujících továren, kolem fungujících i zaniklých železničních či tramvajových tratí, na haldy, na zastávky a nádraží, k teplovodním trubkám a mostkům, do zarůstajících zanikajících čtvrtí, do dělnických kolonií… Dám Vám vybrat z míst a věcí, které byste chtěli navštívit, a sestavím náš společný výlet. Dopřát si můžeme i kvalitní čaj uvařený přímo na některém kultovním místě do Strašidlákem vlastnoručně vyrobené keramiky. Nebo si můžeme v atmosféře některého místa vychutnat po pankáčsku třeba lahváč Ostravaru :-)
Dlouho jsme se se Strašidlákem přeli, zda je možno takové věci nabízet za peníze a zda to není zpronevěra myšlence. Také jsem se tím trápila, ale pak jsem si říkala, jak jsem sama byla strašně ráda, když jsem se o Strašidlákovi dozvěděla, že má k Ostravě takový vztah a takový pohled na věc. A tehdy jsem ho zkusila o prohlídku požádat. Kdybych věděla, že někdo nabízí podobné služby, jako teď já zde, dávno bych je využila.
Ostrava mě vždycky fascinovala, ale protože pocházím z Brna a život mě postupně zavál do jiných naší republiky, málokdy jsem se do ní sama dostala. Až jsem se dozvěděla právě o Strašidlákovi, se kterým se od té doby po Ostravě různě potulujeme a vychutnáváme si její atmosféru a ducha místa. A taky jsem se do Ostravy přestěhovala.

TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK – prozatím jsem se částečně naučila pracovat s HTML jazykem a CSS stylováním. Vedla mě k tomu zvědavost a především znechucení z nabídky předvyrobených stránek. Ne že by byly ošklivé, ale nebylo to to, po čem jsem toužila. Takže tyto stránky jsem si navrhla, nakreslila a nakódovala sama. Možná by se kdekterému IT profíkovi protočily panenky, čímže se to tu prezentuji, ale mně to umožňuje vyrobit si stránky svobodně dle svého. Postupně se plánuji podle časových možností doučit ještě JavaScript a alespoň trochu PHP. Tak uvidíme :-) Kdyby se vyskytl nějaký pošetilý adept na podobné vlně, toužící po mnou ilustrovaných a nakódovaných stránkách (prozatím statických bez redakčního systému), mohu je vytvořit. Stačí se ozvat na e-mail: mariana.fisk@centrum.cz.

moje "díla":